Çerez politikası içeriği Özel Cihanpol Hastanesi tarafından belirlenmiştir. Çerez Politikamız
Özel Cihanpol Hastanesi
page-title-bg

Çikolata Kisti

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: hizmetcek in <b>/home/teknoso2/cihanpol.com/blog-detay.php</b> on line <b>74</b><br />

Çikolata kisti tedavi edilebilir bir hastalıktır!

 

Halk arasında ‘çikolata kisti’ olarak bilinen endometriozis teşhisinin, kadınlarda görülen yaygın bir hastalık olduğunu , hastalığın belirtileri hafife alınmaması gerektiğini , aksi taktirde kısırlığın  ortaya çıkabileceğini  unutmamalıyız.

 

Endometriozis (çikolata kisti) rahmin içinde bulunan endometrium tabakasının rahmin dışındaki bir bölgeye yerleşmesi ve orada büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Çikolata kisti ağrılıdır ve genellikle yumurtalıklar ve fallop tüplerinde görülmektedir.

  

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriozis teşhisinin yalnızca laparoskopik olarak konulabildiğini, çikolata kisti yumurtalıklara yerleşirse, yumurtaların ve fallop tüplerinin işlevini olumsuz etkileyebildiğini ve karın boşluğunun iç bölümünde yapışıklığa sebep olabileceğini bilmeliyiz.

 

Belirtileri nelerdir?

 

Çikolata kistinin birçok spesifik belirtisi bulunmaktadır. Özellikle yoğun ağrılı ve aşırı kanamalı adet dönemleri geçiriyorsanız, cinsel ilişki esnasına ağrı hissediyorsanız, idrar çıkışında ağrı mevcut ise ve kısırlıktan şikâyet ediyorsanız endometriozis hastalığı düşünülmelidir.

 

 

Kısırlığa neden olabilir

 

Birçok kadının yaşadığı belirtileri göz arda edip normal olarak değerlendirdiği ve hamile kalmaya çalışıncaya kadar hastalığın fark edilmediği görülmektedir.

 

Endometriozisin zamanla kötüleşebildiğini ve kadınların %30-40'ı kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalabileceğini unutmamalıyız.

 

Tedavisi mümkün

 

Çikolata kisti tedavisi ilaçlarla veya ameliyatla yapılabilmektedir. Hastalık öncelikle ilaçlar ile tedavi edilmeye başlanır. İlaçlarla birlikte bir iyileşme görülmediğinde, cerrahi tedavi kaçınılmaz olur. Hamilelik planlamayan kadınlarda hormon tedavisi düşünülebilir.

 

Hamilelik isteği olan hastalar cerrahi yöntemi tercih etmelidir. Cerrahi tedavi laparoskopik olarak gerçekleştirilir. İşlem sırasında göbek deliğinden ufak bir kesi açılır ve tüp şeklinde olan bir alet ile kist dokusu ve yapışıklık giderilir. Bunun dışında çikolata kisti ile mücadelede belirtileri kontrol altına almak amacıyla yaşam tarzı ve beslenme değişikliği de olumlu sonuç getirebilmektedir.