Çerez politikası içeriği Özel Cihanpol Hastanesi tarafından belirlenmiştir. Çerez Politikamız
Özel Cihanpol Hastanesi
page-title-bg

Meme Kanseri

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: hizmetcek in <b>/home/teknoso2/cihanpol.com/blog-detay.php</b> on line <b>74</b><br />

Meme Kanserinde Beslenmenin Önemi

    Günümüzde, meme kanseri her 8 kadından birinde hayatının herhangi bir döneminde gelişmektedir.  Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen malign tümör olup, her 100 erkekten 1’inde de görülebilmektedir.

*Genetik faktörler, Hormonlar ve beslenme gibi çevresel faktörler oluşum nedenleri arasında sayılmaktadır.

Meme kanseri ve beslenme arasında diğer kanser türlerinde olduğu gibi güçlü bir ilişki vardır.  İdeal kiloya sahip kadınların, özellikle menopoz dönemi sonrasında meme kanseri olma riskinin daha az olduğu, fazla kilonun ise  meme kanseri riskini artırdığı bilinmektedir.  İdeal kiloda olmak için kilo kaybının önerildiği kanser türlerinden biridir.

Meme kanseri ve beslenme hakkında,

* Sebze ve meyvelere kırmızı, mor, turuncu gibi renkleri veren karetenoidler de meme kanserine karşı antioksidan etki oluşturur.

* Keten tohumu gibi bitkisel östrojenlerin  meme kanseri riskini azalttığı savunulmaktadır.

* Domates gibi likopen zengini besinler de kansere karşı kalkan oluşturmaktadır.

* Omega-3 yağ asitlerinden faydalanmak için haftada en az 1-2 gün balık tüketimine önem verilmelidir.

* Beyaz un, şeker, pirinç gibi basit karbonhidratlar yerine mevsimine uygun sebze- meyve tüketimine, tam tahıl ürünlerinin kullanımına özen gösterilmelidir.

* Fazla kırmızı et tüketiminden kaçınılmalıdır.

* Yağ tüketiminin günlük alınan enerjinin %30’unu geçmemesine dikkat edilmelidir.

* Brokoli, karnabahar, lahana gibi sebzelerde bulunan glukosinolatların parçalanmasıyla ortaya çıkan parçalanma ürünlerinin kanser hücreleri üzerinde etkili olduğu deneysel olarak gösterilmiştir.

* Zerdeçal, kurkumin içeriği sayesinde kanser önleyici besinlerin başında gelir.

*Allicin içeriği sayesinde sarımsak kansere karşı savaşan besinler arasındadır.

* Menopoz öncesi kadınlarda kırmızı turp, beyaz turp, şalgam gibi östrojen metabolizmasına etki eden izotiosiyanat içeren besinleri tüketmelerinin; menopoz sonrası ise folat açısından yeterli beslenmelerinin (koyu yeşil yapraklı besinler gibi) kanser riskini düşürdüğü bilinmektedir.

Meme kanserinden  korunmada, tedavisinde ve sonrasında beslenme büyük önem taşımaktadır. Beslenmenizde yapacağınız değişiklikler, hayatınıza ekleyeceğiniz aktivite ve doktor kontrollerinizi aksatmamanız meme kanserine  karşı korunmanızda faydalı olacaktır.