Çerez politikası içeriği Özel Cihanpol Hastanesi tarafından belirlenmiştir. Çerez Politikamız
Özel Cihanpol Hastanesi
page-title-bg

Anestezi ve Reanimasyon

Anestezi ve Reanimasyon

Anestezi ve Reanimasyon

Anestezi ve Reanimasyon

Cerrahi operasyonların öncesinde , tanı ve tedavi uygulamaları sırasında hastanın herhangi bir ağrı hissetmemesi için anestezi işlemi uygulanmaktadır

Anestezinin çeşitleri nelerdir ?

Genel, bölgesel, sedasyon uygulamaları ve lokal anestezi şeklinde farklı türleri bulunmaktadır.

Genel Anestezi

Yaşamsal fonksiyonlarda bir değişiklik olmaksızın geçici bilinç kaybı ve refleks aktivitede azalma genel anestezi olarak tanımlanmaktadır. Genel anestezi uygulaması; bilinç kaybına neden olarak, hastanın ameliyat sırasında farkındalığını önler, ağrıyı ortadan kaldırarak hastaya ameliyat sırasında konfor sağlar ve refleks aktiviteyi baskılayıp kas gevşemesi sağlayarak cerrahi müdahelenin yapılmasını kolaylaştırır. Genel anestezinin amacı uygun cerrahi koşulları sağlamaktır. Bu etkilerle birlikte hastanın ameliyat süresince sağlığını ve güvenliğini devam ettirmek de, anestezi uzmanının görevidir. 

Bölgesel Anestezi

Başta doğum olmak üzere çeşitli operasyonlarda kullanılmaktadır. Spinal anestezi, epidural anestezi, epidural anestezi ile kombine spinal epidural anestezi yöntemleri şekinde uygulanmaktadır.  Bölgesel anestezi olarak belirtilen bu uygulamalar sayesinde hasta bilinci açık olduğu halde herhangi bir ağrı hissetmemektedir.

Spinal anestezi

Çoğunlukla doğum operasyonlarında gündeme gelse de; vücudun alt yarısını ilgilendiren çok çeşitli cerrahi işlemler için de güvenle uygulanabilen bir yöntemdir. Sezaryen ile doğum sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez  ve doğumun gerçekleşmesinin hemen ardından annenin bebeğini kucağına alabilmesini mümkün kılan anestezi şeklidir. Omurilik bel bölgesinde belli bir seviyede sonlanır, onun iki ya da üç omur aşağısına, omurların arasına girilerek enjeksiyon yapılır, göğüs altından itibaren uyuşukluk hissi gelir ve hasta ağrı ya da acı hissetmez. Doğumda anne bebeğini bilinci açık bir şekilde kucağına alabilmektedir .

Epidural Anestezi

Bu anestezi şeklinde epidural aralığa ince bir kateter yardımı ile enjeksiyon yapılarak hissizlik sağlanır ve yaklaşık 15 dakika içinde ağrı hissi tamamen baskılanmaktadır. Doğum sancılarının hissedilmemesi için kullanılmaktadır .Normal doğum ve sezaryen doğumda da kullanılmaktadır.

 Lokal Anestezi

Daha küçük bir bölgenin uyuşturulması ile uygulanmaktadır. Örneğin yüzeysel cilt kitlelerinin alınması gibi küçük işlemlerde bu yöntem uygulanmaktadır. 

Anestezi süreci nasıldır ?

Ameliyathaneye alınan hastanın öncelikle damar yolu açılır ve kalp solunum ve tansiyon gibi hayati fonksiyonlarını takip etmek için monitörize edilir. Bu hazırlıklar sonrasında anestezi uzmanı yetkisinde bulunan özel ilaçlar takılan damar yolu ile  hastaya uygulanır. Solunumun sürdürülmesi ve güvenliği için nefes borusuna özel bir tüp yerleştirilir. Güvenli anestezi derinliği sağlanarak anestezi uzmanının izniyle ameliyata başlanabilir. Solunum yolu ya da damardan uygulanan ilaçlar birlikte ya da ayrı ayrı verilerek anestezinin devamlılığı sağlanır. Ameliyat süresince hasta ısıtılır, ağrı kesiciler uygulanır ve bulantı kusmaya karşı önlemler alınır. Ameliyat bitimini takiben kullanılan anestezi ilaçları sonlandırılarak hasta uyandırılır. Derlenmesi sağlanarak konforlu bir şekilde odasına gönderilir.

Anestezi yöntemlerimden hangisinin seçileceğine hastanın doktoru, anestezi uzmanı ve hastanın kendisi karar vermektedir.

Anestezi uygulaması tıp eğitimi sonrası anestezi ve reanimasyon uzmanlığı eğitimi yapmış doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Bu süreçte anestezi uzmanlarının yardımcılığını yapmak üzere eğitilmiş olan anestezi teknikleri ve anestezi hemşireleri de ekibin çok önemli bir parçasını oluşturmaktadır.