Özel Cihanpol Hastanesi
page-title-bg

Ortopedi Ve Travmatoloji

Ortopedi Ve Travmatoloji

Ortopedi Ve Travmatoloji

Ortopedi

Kas ve iskelet sistemi hastalıkları üzerinde çalışan Ortopedi ve Travmatoloji birimi, çok farklı alt dalları, teşhis ve tedavi yöntemleri bulunan son derece zengin bir uzmanlık dalıdır. Kollar, bacaklar, leğen kemiği bölgesi, omurga gibi başlıca alanlar ile kemik, kas, damar, sinir, omurilik bağlantı dokuları Ortopedi ve Travmatoloji bölümünün ilgi alanına girmektedir.
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon gibi diğer birimler ile koordineli çalışan Ortopedi ve Travmatoloji birimi el cerrahisinde protez işlemlerine kadar geniş bir alanda faaliyet göstermektedir.
Ortopedi ve Travmatoloji biriminde yapılan işlemler şu şekildedir:
Diz Cerrahisi: Diz ekleminde problem görülme sıklığı son derece fazladır. Diz ekleminde meydana gelen menüsküs, eklem kıkırdağı, ön çapraz bağ ve kapsül gibi alanların yaralanmaları, septik artrit (eklem içi iltihaplanma), sinovit (eklem zarının kalınlaşması), diz ekleminin kireçlenmesi ve eklem içinde meydana gelen kırıklar artroskopik cerrahi ile tedavi edilmektedir.

Ayak Bileği Cerrahisi:
Talus, tibia distal uç anterioerde sıkışma, osteokondral hasar, FHL tenosinovit gibi hastalıklar tedavi edilmektedir. Artroskopi ile yapılan ayak bileği operasyonlarında eklem içleri görüntülü şekilde muayene edilir, meydana gelen hastalıklar ve yaralanmalar tespit edilebilir. Artroskopi ile ufak birkaç cilt kesisi açılır. Çok küçük boyutlarda olan bu iz, açık ameliyata göre çok daha hızlı iyileşme gösterir. Ameliyattan birkaç gün sonra ayak üzerine basılabilir, hatta araba kullanılabilir.

Omuz Cerrahisi:
SLAP lezyonu (biceps tendon hasarı), donuk omuz, impingement (kemik uzaması nedeniyle oluşan ağrı), omuz eklem çıkığı, tenisçi dirseği ve radius başı çıkığı gibi problemler kapalı ya da açık cerrahi operasyonlar ile tedavi edilir.

Pediatrik Cerrahi:
Doğuştan kalça çıkığı, Perthes hastalığı, Pes Ekinovarus(çarpık ayak), yürüme bozuklukları, tortikollis, ayak sorunları ile omurga problemleri tedavi edilebilmektedir. 

Onkolojik Cerrahi: 
İskelet sistemine ait bir alanda gelişen iyi ya da kötü huylu tümörlerin tedavisi yapılmaktadır.

Spor Travmatolojisi:
Spor aktiviteleri vücudun organik direncini artırır ve sistemlerin fizyolojik kapasitelerini geliştirir. Uygun hazırlıklar yapılmadan başlandığında yaralanmaları da beraberinde getiren bir uğraşıdır. Sportif travmaların acil teşhis ve tedavisi ortopedi ve travmatoloji uzmanı hekimler tarafından yapılmaktadır.

Bacak Eşitsizlikleri ve Boy Uzatma Tedavisi:
Bacaklardaki eşit olmayan boy problemi ya da çarpık bacaklar tedavisi yapılabilen ortopedik sorunlardandır. 
İlizarov yönteminin kullanılabildiği diğer hastalıklar şunlardır:

El Cerrahisi - Mikrocerrahi:
Parmak ucundan omuz bölgesine kadar olan kısım el cerrahi alanına girer. El ile omuz bölgesi arasında yer alan alanda meydana gelen kemik kırıkları, tendon-kas kopmaları, sinir sıkışmaları gibi problemler tedavi edilir. El cerrahisi, hassas hareketler ve koordinasyon gerektirdiği için sabırla devam edilmesi gereken bir alandır. Ayrıca el cerrahisi polidaktili (6 parmak), karpal tünel sendromu (sinir sıkışıklığı), syndaktili (parmakların yapışıklığı), CP sekeli sebebiyle oluşan el deformitelerini tedavilerini kapsar.
Spinal Cerrahi (Omurga Hastalıkları ve Cerrahisi):
En sık görülen omurga eğrilikleri ile kırıklar temel tedavi alanlarını oluşturmaktadır. Omurgada doğuştan ya da sonradan oluşan skolyoz, spondilolistezis, spinal stenoz, Schuermann kifozu, omurga yaralanmaları, çıkıklar ve omurga enfeksiyonları teşhis ve tedavileri yapılmaktadır.