Özel Cihanpol Hastanesi
page-title-bg

Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Özel Cihanpol Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümümüz kanıta dayalı uygulamalar ve hastanın tercihlerine saygı prensiplerinden ödün vermeyen bir yaklaşım benimseyerek hizmet veriyor. Beslenme ve Diyet Kliniği’nde, sağlığı koruyucu ve bazı durumlarda tedavi edici özellikte olan "kişiye özel beslenme programı" uyguluyoruz. Serviste yatan hastaların beslenme tedavilerinin yürütülmesinin yanında, yatan hastalarımız için doktor ve/veya diyetisyen tarafından belirlenen menüler de yine ekibimiz tarafından planlanıyor.

Beslenme ve Diyet Bölümümüz, sağlıklı beslenmeyi öğretmeyi veya herhangi bir sağlık sorunuyla gelen bireylerde beslenme davranış değişikliği sağlamayı hedefliyor. Bu hedef için ilk muayenede kişinin beslenme alışkanlıkları ayrıntılı olarak gözden geçiriliyor. Beslenme danışmanlığı almak isteyenlerin veya hastaların önce vücut yağ, kas, su oranı ve mevcut yağın vücuttaki dağılımı tespit ediliyor. Ardından yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite ve kan bulguları doğrultusunda "kişiye özel bir beslenme tedavisi" planlanıyor ve düzenli olarak takip ediliyor. Ayrıca diyabet, gebe-emzirme dönemi, çocuk ve adolesan çağı gibi özel durumu bulunan danışanlarımıza da beslenme programları düzenleniyor, eğitimleri verilerek takibi yapılıyor.
 
Özel Cihanpol Hastanesi olarak Beslenme ve Diyet Bölümümüzde bizi öne çıkaran önemli bir nokta var. Avrupa Parenteral ve Enteral Beslenme Derneği tarafından geliştirilen NRS 2002 formunu kullanarak yatan tüm hastalarımızın malnütrisyon (beslenmenin içerik veya miktar açısından yetersiz olması sonucunda, vücudun gereksinimlerine karşın, sağlanan enerji ve besin öğelerinin yetersiz kalmasından kaynaklanan klinik durum) taraması yapılması hastanemizin farkını ortaya koyuyor.

Özel kurum ve kuruluşlardan gelen talepler doğrultusunda beslenme ve diyet danışmanlığı, o kuruma özel menülerin planlanması konusunda da hizmet veriyoruz. Ayrıca yazılı ve görsel basında sıklıkla yer alan diyetisyenlerimiz, halkı bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor.